JuliennaSK

Sebarozvoj, moje koníčky (šport, nechty, záhrada, kreslenie, tvorenie, …) a iné zaujímavé články pre žienky (i chlapov, ktorých zaujíma náš babský svet) :D

Polievka #1 – Kapustnica s mäskom – 101 polievok

Na panvicu

  1. Ošúpeme a nakrájame nadrobno cibuľu
  2. Opláchneme a nakrájame hríbiky (ja som použila šampiňóny)
  3. Nakrájame klobásu na kolieska alebo pol-kolieska (podľa typu klobásky)
  4. Nakrájame slaninku na kocky
  5. Všetko dáme na panvicu s väčšou lyžicou masti alebo lyžicou – dvoma oleja, ak nemáte masť a dobre pri pravidelnom miešaní opražíme. Tak aby cibuľka zosklovateľa, slaninka schrumkavela, klobáska pustila šťavu a hríbiky tiež. Pražíme odhadom 20 minút.

Vo veľkom hrnci

  1. V inom väčšom hrnci dáme variť kyslú kapustu. Ak by sme všetko varili spolu od začiatku, ostatné ingrediencie by sa neuvarili dobre. Hrniec zvolíme taký veľký, aby sme neskôr mohli do neho pridať hotovú zmes z panvice. Niekto má rád kyslejšiu polievku, iný zase menej kyslú. To ovplyvníte tým, či pred varením kyslú kapustu opláchnete pod tečúcou vodou, aby ste ju zbavili čiastočne kyslosti. Ak je kapusta veľmi dlhá, môžete ju nakrájať. Kyslú kapustu vložte do hrnca a zalejte vodou, tak aby bola celá ponorená a nechajte variť pod pokrievkou. Varte asi 40 – 60 minút za občasného miešania. Ak bude moc vrieť, môžete buď stíšiť oheň alebo poodchýliť pokrievku, aby vám nevyvrela mimo hrniec.
  2. Keď je kapusta mäkká, uvarená, pridáme obsah z panvice a premiešame. Pridáme korenie – soľ, mletú červenú papriku (sladkú alebo pikantnú) a mleté čierne korenie. Spolu povaríme ešte 10-15 minút. Hotovo!

Kapustnica najlepšie chudí na druhý deň, keď takzvane sadne. Keď sa poriadne prepoja všetky ingrediencie. Vy ale nemusíte čakať, môžete servírovať výbornú polievku ihneď. U nás sa vždy podávala s lyžicou kyslej smotany a zajedala chlebíkom. Dobrú chuť!

Sledujte ma aj na Fesjbúku i na Instagrame.

Spoznávajte poľskú a slovenskú kultúru, kuchyňu, jazyky, históriu a krajiny, naše rozdiely i podobnosti, na stránke, ktorú tvoríme spolu s mojim chłopakom (chlapom). Zabavíte sa a naučíte sa praktické veci. 😉 Začnite hneď kliknutím na obrázok s vajíčkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *